TLK-10-AM elektroninis vadovas
TLK-10-AM NAUDOJIMO GAIRĖS
Pagrindinis kodavimo tikslas yra: medicininį teiginį pakeisti kodu
Iš pradžių medicininiais kodais buvo koduojama informacija medicininiuose dokumentuose, kad ją būtų galima naudoti tik mokslo tiriamaisiais, mokymo ir valdymo tikslais. Šiuo metu kodavimas įdiegtas ir dėl to, kad būtų palengvinti apmokėjimo už sveikatos priežiūros paslaugas skaičiavimai, nustatyti išteklių sunaudojimo modeliai ir įvertintas sveikatos priežiūros išlaidų tinkamumas. Kodavimas taip pat suteikia pagrindą epidemiologiniams tyrimams ir sveikatos priežiūros kokybės tyrimams.
Ligos, sužalojimo, būklės ir procedūros aprašymų pakeitimas kodu yra sudėtingas procesas. Kadangi kodai yra naudojami daugelyje sričių, kodavimas turi būti atliekamas tiksliai ir visur vienodai – tik taip gauti statistiniai duomenys turi prasmę planuojant šalies sveikatos priežiūros poreikius.
Kad kodavimas būtų tikslus, būtina turėti praktinių medicininės terminologijos žinių bei suprasti TLK-10-AM naudojamus apibūdinimus, terminologiją ir sudarymo principus. Abėcėlinėje rodyklėje yra daug terminų, kurie yra neįtraukti į Sisteminį sąrašą, o kodavimo taisyklėse reikalaujama prieš priskiriant kodą peržiūrėti Abėcėlinę rodyklę, Sisteminį sąrašą ir Australijos kodavimo standartus.
Ligų ir procedūrų kodavimą sudaro keli etapai. Toliau šie etapai nesudėtingai paaiškinami siekiant padėti atsitiktiniam TLK-10-AM naudotojui.
- Nustatykite ketinamo koduoti teiginio tipą ir susiraskite jį atitinkamame Abėcėlinės rodyklės skyriuje. Pastaba: Venkite perteklinio ar pasikartojančio nesvarbios informacijos pavyzdžiui, diagnozei būdingų simptomų ar požymių, kodavimo.
- Nustatykite pagrindinį terminą. Ligoms ir sužalojimams jis dažniausiai yra patologinę būklę įvardijantis daiktavardis. Procedūroms tai dažniausiai bus daiktavardis, nurodantis atliktos procedūros tipą. Tačiau kai kuriais atvejais rodyklėje pagrindinis kai kurias būkles įvardijantis terminas gali būti būdvardis arba eponimas.
- Skaitykite ir vadovaukitės visomis pastabomis, pateiktomis prie pagrindinio termino.
- Perskaitykite visus terminus, pateiktas skliausteliuose po pagrindinio termino (tai yra neesminiai patikslinimai, neturintys įtakos kodui), ir visus kitus terminus, nurodytas po pagrindiniu terminu (jie yra esminiai ir gali turėti įtakos priskiriant kodą), kol bus atsižvelgta į visus klinikinę diagnozę apibūdinančius žodžius.
- Atidžiai laikykitės visų kryžminių nuorodų („žr.“ ir „taip pat žr.“), kurias rasite rodyklėje.
- Peržiūrėkite sisteminį sąrašą ir patikrinkite, ar pasirinkote tinkamą kodą. Klasifikuodami ligą nepamirškite, kad triženklis kodas rodyklėje su laužte ketvirtoje ir penktoje pozicijose reiškia, kad sisteminiame sąraše reikia surasti ketvirtąjį ir penktąjį simbolį. Tolesniam klasifikavimui taikytini papildomi simboliai rodyklėje nenurodyti, juos reikia pasirinkti iš sisteminio sąrašo.
- Vadovaukitės nurodymu ar pastabomis dėl neįtraukimo, pateiktais po pasirinktu kodu, skyriaus, poskyrio ar kategorijos pavadinimu.
- Priskirkite kodą.